Lietuvos parkų ir sodų kelias

Tęsdami dokumentinių filmų apie Lietuvą ciklą pristatome naujausią videoapybraižą “Lietuvos parkų ir sodų kelias”, pasakojantį apie šalies parkų istoriją.

Pasakojama, kad seniausiam Paežerių parko medžiui – apie 400 metų… Ir pasodintas jis dvaro įkūrimo proga.

O Panemunės pilies parke stūksančiuose pilkapiuose, sako, ilsisi kunigaikštis Vytenis ir jo žmona…
Bet medžiai ne visuomet supo senovės pilis.

Ir prie Biržų pilies XVI a. pabaigoje parko tikrai nebuvo.

Tuomet bastioninę tvirtovę pasistačiusiems kunigaikščiams Radviloms labiau rūpėjo apginti savo valdas nuo švedų antpuolių. Tad svarbesni čia buvo gynybiniai grioviai ir pylimai… Tačiau XVIII amžiaus pabaigoje – XIX amžiaus pradžioje  barokinio ir klasikinio stilių parkai puošė jau daugelio didikų rūmus. Vienas iš jų, įkurtas Kretingoje, prilygo gražiausiems to meto Vakarų  Europos parkams. Grafo Juozapo Tiškevičiaus iniciatyva čia buvo įrengtas ir didžiausias Lietuvoje Žiemos sodas.

Patys gražiausi mūsų peizažiniai parkai – keturi prancūzų kraštovaizdžio architekto Eduardo Fransua Andrė, kurį į Lietuvą pasikvietė grafas Feliksas Tiškevičius, kūriniai. Didžiąją dalį savo spindesio iki mūsų dienų išsaugojusiame Plungės dvaro parke ir šiandien įspūdingiausi senieji galingi ąžuolai, išsikeroję po vieną ir grupėmis. Tik į parko gilumą pro medžius ir krūmus jau nebe taip lengva pažvelgti…

O Rietavo parkas, kurį išretintame miške įkūrė Irėnijus Oginskis, jau nebe toks. Šiandien galime tik įsivaizduoti, kaip jis atrodė XIX amžiaus viduryje…Vis gausėjančios Vilniaus universiteto botanikos sodo kolekcijos daugiau kaip prieš 30 metų įkurdintos senoje dvarvietėje. Tapęs jų prieglobsčiu, atgyja ir Kairėnų angliško stiliaus peizažinis parkas. O čia dirbančių mokslininkų patirtis – neįkainojamas lobis tiems, kurie šiandien rūpinasi senaisiais ar kuria naujus parkus.
Tačiau parkai, kuriuos kuriame šiandien, jau kitokie. Vienur tai modernios skulptūros po atviru dangumi, tarsi įprasminančios pokyčius ir skatinančios žengti toliau (Europos parkas šalia Vilniaus). Kitur – į sodybą iš atokiausių vietų suvežti neįtikėtinų formų akmenys – pačios gamtos kūriniai.

Dar kitame nejučia leidiesi į kelionę laiku ir žvelgi į visai netolimą praeitį… (Grūto parkas)
Nors istorinių parkų restauravimas Lietuvoje dar tik prasideda. Tačiau prieš du dešimtmečius Vakarų Europoje kilusi kultūros paveldo gaivinimo banga mus jau pasiekė. Ir nors prireiks nemažai laiko ir dar daugiau kantrybės, senieji parkai ir sodai vėlsužaliuos, o tvenkinių akys – atsivers. Nes tai – vertybės, kurias paveldėjome ir kuriomis didžiuosimės.

  • Scenarijaus autorė: Birutė Žemaitytė
  • Režisierius: Saulius Vosylius
  • Operatorius: Donatas Buklys
  • Prodiuseris: Algirdas Žvinakevičius

DVD 30 min. Lietuvių ir anglų kalbomis